Schedule

Date Time Sheet A Sheet B Sheet C Sheet D Sheet E
Fri 17 Apr 09:30 Team Training
13:30 Team Meeting for all teams (in the venue)
20:00 Welcome Reception (TBD)
Sat 18 A1 09:00 AUS - TUR CZE - JPN RUS - FRA USA - SVK DEN - SUI
11:30 Opening Ceremonies in the Ice Cube
B1 12:30 NOR - ITA SWE - SLO BRA - AUT CHN - LAT NZL - FIN
C1 16:00 BLR - ESP CAN - HUN ENG - EST SCO - ROU KOR - POL
B2 19:30 SLO - CHN ITA - LAT NZL - NOR FIN - AUT SWE - BRA
Sun 19 C2 08:00 HUN - SCO ESP - ROU KOR - BLR POL - EST CAN - ENG
A2 11:15 JPN - USA TUR - SVK DEN - AUS SUI - FRA CZE - RUS
B3 14:30 AUT - SWE NOR - FIN ITA - CHN BRA - NZL SLO - LAT
C3 17:45 EST - CAN BLR - POL ESP - SCO ENG - KOR HUN - ROU
A3 21:00 FRA - CZE AUS - SUI TUR - USA RUS - DEN JPN - SVK
Mon 20 B4 09:00 LAT - NZL BRA - CHN FIN - SLO AUT - NOR ITA - SWE
C4 12:30 ROU - KOR ENG - SCO POL - HUN EST - BLR ESP - CAN
A4 16:00 SVK - DEN RUS - USA SUI - JPN FRA - AUS TUR - CZE
C5 19:30 ENG - HUN KOR - ESP BLR - ROU CAN - POL SCO - EST
Tue 21 A5 08:00 RUS - JPN DEN - TUR AUS - SVK CZE - SUI USA - FRA
B5 11:15 BRA - SLO NZL - ITA NOR - LAT SWE - FIN CHN - AUT
C6 14:30 KOR - EST HUN - BLR SCO - CAN ROU - ENG POL - ESP
A6 17:45 DEN - FRA JPN - AUS USA - CZE SVK - RUS SUI - TUR
B6 21:00 NZL - AUT SLO - NOR CHN - SWE LAT - BRA FIN - ITA
Wed 22 C7 09:00 CAN - ROU POL - ENG EST - ESP KOR - HUN BLR - SCO
B7 12:30 SWE - LAT FIN - BRA AUT - ITA NZL - SLO NOR - CHN
C8 16:00 ESP - ENG SCO - KOR ROU - POL BLR - CAN EST - HUN
A7 19:30 CZE - SVK SUI - RUS FRA - TUR DEN - JPN AUS - USA
Thu 23 B8 08:00 ITA - BRA CHN - NZL LAT - FIN NOR - SWE AUT - SLO
A8 11:15 TUR - RUS USA - DEN SVK - SUI AUS - CZE FRA - JPN
B9 14:30 CHN - FIN LAT - AUT SWE - NZL SLO - ITA BRA - NOR
A9 17:45 USA - SUI SVK - FRA CZE - DEN JPN - TUR RUS - AUS
C9 21:00 SCO - POL ROU - EST CAN - KOR HUN - ESP ENG - BLR
Fri 24 TB 08:00 Tie-breaker Games
Qual. 15:30 Qualification Games for the 1/4 Finals (1 game)
1/4 F. 20:00 1/4 Finals (4 games)
Sat 25 10:30 Semi-Final Games (2 games)
15:30 Gold & Bronze Games (2 games)
17:30 Closing Ceremonies & Medal Presentations (Ice Cube Arena)
19:30 Farewell Banquet (TBD)
Sun 26 Departure of the Teams - Safe Journey Home
World Curling Federation YouTube Channel
www.youtube.com/WorldCurlingTV
Date SOCHI CEST Toronto EDT Tokyo JST Feature Game
LOCAL MSK LT -1 LT -7 LT +6
Sat 18 1600 1500 0900 2200 Canada v Hungary
1930 1830 1230 0130 New Zealand v Norway
Sun 19 1430 1330 0730 2030 Austria v Sweden
1745 1645 1045 2345 Spain v Scotland
2100 2000 1400 0300 Russia v Denmark
Mon 20 1230 1130 0530 1830 Spain v Canada
1600 1500 0900 2200 Russia v USA
1930 1830 1230 0130 Scotland v Estonia
Tue 21 1430 1330 0730 2030 Scotland v Canada
1745 1645 1045 2345 Slovakia v Russia
2100 2000 1400 0300 Finland v Italy
Wed 22 1230 1130 0530 1830 Norway v China
1600 1500 0900 2200 Scotland v Korea
1930 1830 1230 0130 Switzerland v Russia
Thu 23 1430 1330 0730 2030 China v Finland
1745 1645 1045 2345 Czech Republic v Denmark
2100 2000 1400 0300 Hungary v Spain
Fri 24 1530 1430 0830 2130 Qualification Game for 1/4 Finals DEN v ITA
2000 1900 1300 0200 1 Quarterfinal Game - RUS v HUN
Sat 25 1030 0930 0330 1630 1 Semi-Final Game - CAN v SWE
1530 1430 0830 2130 Gold Medal Game
A Group (Red) B Group (Blue) C Group (Black)
Australia (AUS) Austria (AUT) Belarus (BLR)
Czech Republic (CZE) Brazil (BRA) Canada (CAN)
Denmark (DEN) China (CHN) England (ENG)
France (FRA) Finland (FIN) Estonia (EST)
Japan (JPN) Italy (ITA) Hungary (HUN)
Russia (RUS) Latvia (LAT) Korea (KOR)
Slovakia (SVK) New Zealand (NZL) Poland (POL)
Switzerland (SUI) Norway (NOR) Romania (ROU)
Turkey (TUR) Slovenia (SLO) Scotland (SCO)
United States (USA) Sweden (SWE) Spain (ESP)

Share this page

More Information

WCF Official Suppliers